Aborcja to inaczej przerwanie ciąży. Spontaniczna aborcja lub poronienie to niezamierzona utrata ciąży przed 20 tygodniem. Wiele osób uważa, że aborcja lub poronienie powoduje endometriozę. Tak jednak nie jest. Ten mit jest najprawdopodobniej spowodowany nieporozumieniem dotyczącym endometriozy i zapalenia błony śluzowej macicy.
Aborcja nie powoduje endometriozy
Endometrioza jest stanem ginekologicznym, który występuje, gdy tkanka typu endometrium jest obecna poza macicą. Chociaż dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana, nie ma dowodów na to, że powoduje ją aborcja. Obejmuje to zarówno aborcje farmakologiczną jak i mechaniczną (chirurgiczną).
Poronienie samoistne również nie powoduje endometriozy, choć u osób z endometriozą istnieje wysokie ryzyko poronienia i ciąży pozamacicznej
Mit, że poronienie lub aborcja mogą powodować endometriozę, jest najprawdopodobniej spowodowany tym, że każdy z nich może powodować zapalenie błony śluzowej macicy.
Zapalenie błony śluzowej macicy i endometrioza to dwa różne schorzenia. Oba stany odnoszą się do endometrium lub wyściółki macicy. Zapalenie błony śluzowej macicy występuje w macicy, podczas gdy endometrioza występuje poza macicą.
Mity nt. ednometriozy
Oto powszechne stereotypy związane z ednometriozą:
Mit : Objawy endometriozy to tylko część normalnego, ale ciężkiego okresu.
Fakt : Endometrioza to coś więcej niż ciężki, bolesny okres. Może powodować bezpłodność, podrażnienie nerwów, blizny i przewlekły ból lub problemy zdrowotne.
Mit : Endometrioza wpływa tylko na obszar miednicy (między biodrami).
Fakt : Zmiany endometrialne najczęściej lokalizują się w okolicy miednicy. Mogą jednak występować w całym ciele.
Mit : Endometrioza zawsze boli.
Fakt : Niektórzy ludzie nie odczuwają bólu. Wiele osób dowiaduje się o tej dolegliwości podczas wizyty u lekarza.
Mit : Endometriozie można zapobiec.
Fakt : Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka, w tym poprzez zdrową dietę, utrzymanie prawidłowej masy ciała lub wybór metody antykoncepcji o niższej zawartości estrogenów . Jednak nie ma sprawdzonej techniki zapobiegania schorzeniu.
Mit : Endometrioza znika po histerektomii lub menopauzie.
Fakt : Objawy endometriozy nie zawsze kończą się wraz z menopauzą, ponieważ część estrogenu jest nadal wytwarzana i może powodować reakcję. Zmiany chorobowe można również przeoczyć podczas histerektomii.
Gravida rutrum quisque non tellus orci auctor augue. Pellentesque pulvinar pellentesque habitant morbi. Maecenas volutpat blandit aliquam etiam erat.
Odio euismod lacinia at quis risus. Nec tincidunt praesent semper feugiat nibh. Magnis dis parturient montes nascetur ridiculus. Sagittis purus sit amet consequat congue nisi.